Tyrolské elegie atd. Karel Havlíček Borovsky
Hodnocení ★★

Jedna z knih k maturitě která mě opravdu nebavila,nejen že je složité jí číst ale děj mě také nijak nezaujal.
Bohužel mi v maturitním seznamu chyběla poezie od českého spisovatele,takže jsem ji číst musela.
Je psaná ve verších, takže není žádná sranda ji pochopit natož si pamatovat děj.Nejlepší z těch 4 básní je podle mě Král Lávra.
Napíšu vám sem něco ke každé básni.
Křest Sv.Vladimíra
Jedná se o 10 satirických zpěvů.
Ruský car Vladimír oslavuje svůj svátek,a na svou počest vyšle posla k Bohu aby mu zahřměl, ten však odmítne, což Vladimíra naštve. Bůh Perun je také naštvaný na lid,myslí si že je nedoceněný.Vladimír je ale tak naštvaný že boha nechá zatknout a pošle ho před vojenský soud.Nakonec Boha odsoudí na smrt a to tak že ho nechají utopit v řece.Rusko přichází na to že když není bůh není tedy ani církev a tak nechtějí dávat peníze.S tím musí církev něco udělat a tak prosí cara o nového boha.Ministři se však nemohou dohodnout a tak dají inzerát do novin za což dostane car výsměch.
Kompozice-Chronologicky,
Téma-Křesťanství v Rusku
Časoprostor-Rusko,přelom 9. a 10. století
Král Lávra
Je to taková pohádková satirická báseň s ponaučením na konci, jako je to v bajkách.
Příběh je o irském králi který nechal zabít holiče poté co ho oholil a to plně po každé.Jednou ho jde holit Kukulín,král ho chce dát popravit, avšak jeho matka za králem zajde a promluví sním, ten mu dá nakonec milost.
Jeho milost měla však podmínku, nesmí nikde říct co viděl.Po čase ale Kukulín potřeboval někomu to tajemství říct a tak se poptával až nakonec mu poradili aby šel k vrbě a tam to řekl.
Náhoda byla že královy hudebníci šli kolem,basista ztratil kolíček od basy a tak si nový uřízl z vrby.Když pak na basu hrál vycházelo z ní "Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec!".Král nechal basistu vyhodit avšak nakonec zjistil že jeho lidu to nevadí,dokonce si mysleli že dlouhé uši se ke koruně hodí.
Časoprostor-Doba Rakouské nadvlády
Téma-Král Lávra a jeho tajemství
Prostředky- Er-forma,přímá řeč,vyprávění
Tyrolské elegie
Jedná se o satirickou báseň o devíti zpěvech,je to příběh Karla Havlíčka Borovského a jeho deportaci do Brixenu.
Jde o to že si pro něj přijdou s tím že ho odvezou do Brixenu. On se loučí se svou rodinou a nasedá do kočáru (po celou dobu mluví k měsíci). Po celou cestu vzpomíná na místa kolem kterých projíždí, v Jihlavě na Borovský kostelík, v Alpách na věznici Kufstein. Při cestě do Waidringu se stane nehoda se splašenými koňmi,strážný vyskočí, on však zůstane,dojede na poštu a počká tam na ně. Nakonec do Brixenu dorazí a stráví tam 3 roky v nucené emigraci.
Časoprostor-19.století,Rakousko-Uhersko
Téma-Zesměšňování vlády
Kompozice-9 zpěvů značených římskými číslicemi,dialog s měsícem
Epigramy
Jsou rozdělené na sbírky pro církvi, králi, vlasti, múzám a světu.Je to zase satira s tím že tady kritizuje.
ukázka:
Nechoď, Vašku, s pány na led,
mnohý příklad známe,
že pán sklouzne a sedlák si
za něj nohu zláme.Něco o knize:
1. Poezie
2. Rýmy v básních jsou sdružený a střídavý
3. Umělecký směr- Realismus